Waga genetyczna to przedział wagowy, na który ciało jest zaprogramowane i będzie dążyło do utrzymania tej wagi. Nasze ciało jest biologicznie i genetycznie zaprogramowane do wagi w konkretnym przedziale. Ta waga różni się indywidualnie dla każdej osoby.
„Kiedy waga spada poniżej naturalnego punktu, metabolizm zaczyna reagować (słabnie), temperatura ciała zaczyna spadać, a wiele kobiet, które schudły zbyt dużo ma zaburzenia miesiączkowania. Wiele osób będących na diecie doświadcza również niekontrolowanych napadów ”wilczego głodu”. Dzieje się tak, gdyż organizm ”daje znak”, że potrzebuje więcej pożywienia niż to co otrzymuje, aby funkcjonować prawidłowo.”

Metabolizm słabnie, kiedy waga spada…tak samo zwiększa się, kiedy waga rośnie. Po to by wrócić do swoich indywidualnych ustawień. Organizm zwiększając metabolizm będzie próbował walczyć z nadmiernymi kilogramami, a podwyższając temperaturę ciała będzie chciał spalić zbędne kilogramy.

Zachęcam Cię do poznania tej wagi/przedziału wagowego na drodze intuicji. Pomyśl w jakiej wadze czujesz się „sobą”, kiedy czujesz się zdrowa/y, nie jest ci zimno, nie jesteś osłabiona/y, nie wypadają Ci włosy, jaką wagę jesteś w stanie utrzymać dłużej bez specjalnych działań. Ile ważyłaś/ważyłeś przed rozpoczęciem odchudzania i kłopotów z wagą. Od jakiego momentu trudno Ci już schudnąć więcej i na jakim etapie waga się zatrzymuje po kuracji? A ile ważyła w Twoim wieku Twoja mama, babcia,siostra / (w przypadku mężczyzn) tata, dziadek, brat ? Pojawiła się już jakaś liczba? U mnie to przedział między 56 kg a 62 kg… Bywało, że ważyłam kilka kilo mniej i kilka kilo więcej, ale w tym przedziale zdecydowanie czuję się najzdrowiej.

„Jeden ze specjalistów twierdzi, że można bez problemu stracić około 7,5 kg względem tego ustalonego punktu, zanim organizm zacznie bronić wyższej wagi. Naturalnie zakłada to odpowiednią wagę na początku eksperymentu – jeżeli ktoś waży 50 kg, utrata 7,5 kg niemal na pewno wykracza poza ustalony zakres wagowy. Przy założeniu marginesu 7,5 kg w obie strony możemy stwierdzić, że ustalony zakres wagowy obejmuje około 15 kg.” (O wadze genetycznej wspomina także tu>klik)

Czy warto walczyć z naturą? 😉