Nie karz się za objedzenie.

Kiedy zaczynamy uczyć się jedzenia intuicyjnego – jeszcze pewnie nie raz zdarzy się nam przejadać. I to jest normalne. Ważne żeby podejść do tego jak do lekcji. Nie musisz teraz iść w restrykcje, ograniczenia, posty i diety.

Kiedy podopieczna na sesji mówi z lekkim wstydem „objadałam się”, mówię „Aha, to mamy okazję, żeby dowiedzieć się czegoś nowego”.

Kiedy już zjesz za dużo – nie marnuj okazji do nauki!

 

Kilka pomocnych pytań

  1. Jak myślisz dlaczego w ogóle sięgnęłaś po jedzenie, skąd wzięła się ta potrzeba?
  2. O czym myślałaś, co wydarzyło się wcześniej?
  3. Byłaś głodna? Jeśli nie to jakie bodźce cię do tego doprowadziły, środowiskowe (widok jedzenia) czy emocjonalne (lęk, smutek, radość? Itp.)
  4. Co wybrałaś do jedzenia? Jak jadłaś? O czym myślałaś w trakcie?
  5. Pamiętasz chwilę nasycenia i twoją decyzję „jem dalej”.

Ważne żeby zadać sobie pytanie: „Czy następnym razem w takiej sytuacji poradzę inaczej? Co mogłabym zrobić, czego tak naprawdę mi trzeba?”

 

Kilka strategii kiedy zjadłaś/eś za dużo.

  • Po przejedzeniu się posiedź dłuższą chwilę w ciszy.
  • Spróbuj zrozumieć co się teraz z Tobą dzieje, jaką masz energię? Prawdopodobnie Twój żołądek się rozciągnął, możesz czuć się senna – organizm trawi, magazynuje nadmiar paliwa.
  • Nie złość się teraz na siebie – zapamiętaj jak najwyraźniej to doznanie. Możliwe ze następnym razem, kiedy będziesz chciała jeść więcej niż potrzebujesz przypomnisz sobie to uczucie i zrezygnujesz.
  • Gdy już zjesz za dużo, ważne, żebyś przy kolejnym posiłku wróciła do jedzenia intuicyjnego. Poczekaj na sygnał głodu. Jeśli wsłuchasz się w swoje ciało po epizodzie przejedzenia, zrównoważysz ten „błąd”.

Osoby jedzące intuicyjne, normalnie też czasem zjedzą za dużo. Choć czują dyskomfort nie czują się winne. Nie pojawiają się im myśli takie jak „A co tam, skoro już i tak zawaliłam…”

Zamiast tego po prostu czekają z jedzeniem aż zgłodnieją – wracają do cyklu intuicyjnego.

 

Ufając ciału ono samo doprowadzi cię do równowagi, umiaru.

  • Jedz z określonym celem „chcę się czuć najedzona ale nie przejedzona”
  • Zwolnij i staraj się skupić na jedzeniu, na doznaniach.
  • Zanim zaczniesz jeść staraj się przewidzieć ile jedzenia Ci potrzeba (wsłuchując się w rodzaj głodu). Jeśli jesteś lekko głodna – wystarczy Ci coś lekkiego.