Co jedzą ludzie na całym świecie?
Zastanawiało Cię to, co jedzą ludzie na całym świecie i jakie to ilości? Przykładowo w ciągu tygodnia? Fotoreporter Peter Menzel i jego żona, pisarka Faith D’Aluisio postanowili to sprawdzić. W 2000 roku rozpoczęli bardzo ciekawy projekt, który miał zilustrować zwyczaje żywieniowe 30 rodzin w 24 krajach. Każda rodzina została poproszona o jednorazowy zakup typowego tygodniowego zasobu jedzenia (na koszt autora zdjęć), a następnie została sfotografowana na jego tle. Jak zobaczycie poniżej czasem były to worki z ziarnem i ziemniakami, czy banany. Kiedy indziej rzędy paczek z przetworzonym jedzeniem, napoje gazowane i pizza na wynos. Po wszystkim Menzel dokładnie opisał zakupioną żywność, podzieloną według grup i wartości. Tak w 2005 powstało pierwsze wydanie książki „Hungry Planet”, która zawiera również bardziej szczegółowe opisy na temat wytwarzania i przetwarzania żywności, zilustrowane zdjęciami i przepisami zebranymi od rodzin. Niektóre fakty (np. koszt Big Maca, przeciętne zużycie papierosów, czy wskaźniki otyłości) dają do myślenia. Chociaż zdjęcia same w sobie są robią wrażenie, to pytania, które te zdjęcia narzucają, sprawiają, że projekt ten jest bardzo ważny i potrzebny.
Dla przykładu na dwóch pierwszych zdjęciach możemy zobaczyć matkę z pięciorgiem dzieci z Darfuru w obozie uchodźców w Czadzie, która wydaje tygodniowo na jedzenie 1,44 dolara. Potem czteroosobową rodzinę z Niemiec, która wydaje 494,19$.! Takie zestawienie sprawia, że zaczynamy widzieć jedzenie w zupełnie nowym świetle. To okazja by pomyśleć nad tym, czy aby na pewno podążamy w odpowiednim kierunku i czy nie warto szybko zmienić czegoś, żeby nasza dieta była zdrowsza, smaczniejsza i pożywniejsza.
Fotografie z różnych zakątków świata
Poniżej kilka innych fotografii z tego projektu. Na zdjęciach wyraźnie widać nie tylko kulturowe, ale i ekonomiczne różnice między poszczególnymi częściami świata. Skrajnie różne są także ilości spożywanego pokarmu. W ramach całego cyklu obserwujemy ludzkość balansującą pomiędzy ubóstwem a fast-foodem. Na końcu przykład rodziny z Polski.
Jak wyglądałyby Twoje tygodniowe zapasy? Jeśli chcesz popracować nad dietą swojej rodziny, sprawdź kurs online „wzmocnij odporność dziecka”. Po wpisaniu kodu „EveryBody”, cena obniży się o 50zł!.
(Wszytskie zdjęcia pochodzą ze strony Time.com z artykułu. „Hungry Planet: What The Worlds Eats. Znajdziesz tam pozostałe fotografie)