Co jedzą ludzie na całym świecie?

Zastanawiało Cię to, co jedzą ludzie na całym świecie i jakie to ilości? Przykładowo w ciągu tygodnia? Fotoreporter Peter Menzel i jego żona, pisarka Faith D’Aluisio postanowili to sprawdzić. W 2000 roku rozpoczęli bardzo ciekawy projekt, który miał zilustrować zwyczaje żywieniowe 30 rodzin w 24 krajach. Każda rodzina została poproszona o jednorazowy zakup typowego tygodniowego zasobu jedzenia (na koszt autora zdjęć), a następnie została sfotografowana na jego tle. Jak zobaczycie poniżej czasem były to worki z ziarnem i ziemniakami, czy banany. Kiedy indziej rzędy paczek z przetworzonym jedzeniem, napoje gazowane i pizza na wynos. Po wszystkim Menzel dokładnie opisał zakupioną żywność, podzieloną według grup i wartości. Tak w 2005 powstało pierwsze wydanie książki „Hungry Planet”, która zawiera również bardziej szczegółowe opisy na temat wytwarzania i przetwarzania żywności, zilustrowane zdjęciami i przepisami zebranymi od rodzin. Niektóre fakty (np. koszt Big Maca, przeciętne zużycie papierosów, czy wskaźniki otyłości) dają do myślenia. Chociaż zdjęcia same w sobie są robią wrażenie, to pytania, które te zdjęcia narzucają, sprawiają, że projekt ten jest bardzo ważny i potrzebny.

Dla przykładu na dwóch pierwszych zdjęciach możemy zobaczyć matkę z pięciorgiem dzieci z Darfuru w obozie uchodźców w Czadzie, która wydaje tygodniowo na jedzenie 1,44 dolara. Potem czteroosobową rodzinę z Niemiec, która wydaje 494,19$.! Takie zestawienie sprawia, że zaczynamy widzieć jedzenie w zupełnie nowym świetle. To okazja by pomyśleć nad tym, czy aby na pewno podążamy w odpowiednim kierunku i czy nie warto szybko zmienić czegoś, żeby nasza dieta była zdrowsza, smaczniejsza i pożywniejsza.

Fotografie z różnych zakątków świata

Poniżej kilka innych fotografii z tego projektu. Na zdjęciach wyraźnie widać nie tylko kulturowe, ale i ekonomiczne różnice między poszczególnymi częściami świata. Skrajnie różne są także ilości spożywanego pokarmu. W ramach całego cyklu obserwujemy ludzkość balansującą pomiędzy ubóstwem a fast-foodem. Na końcu przykład rodziny z Polski.

Mali

Francja

Bhutan

Stany Zjednoczone

Ekwador

Australia

Meksyk

Polska

Jak wyglądałyby Twoje tygodniowe zapasy? Jeśli chcesz popracować nad dietą swojej rodziny, sprawdź kurs online „wzmocnij odporność dziecka”. Po wpisaniu kodu „EveryBody”, cena obniży się o 50zł!.

(Wszytskie zdjęcia pochodzą ze strony Time.com z artykułu. „Hungry Planet: What The Worlds Eats. Znajdziesz tam pozostałe fotografie)