Jak (i czy..) odczuwasz głód?
Jedzenie jest obecnie tak łatwo dostępne, że wiele osób zapomina w ogóle, czym jest głód. Między głównymi posiłkami często coś przekąszamy i w zasadzie prawdziwy fizyczny głód staje się rzadkością. Dobrze sobie o nim przypomnieć, bo tylko kierując się prawdziwymi potrzebami ciała, mamy szansę na bezstresowe utrzymanie szczupłej sylwetki. Kierowanie się biologicznym (nie emocjonalnym) głodem to podstawowa zasada jedzenia intuicyjnego (instynktownego), o którym lubię wspominać. Głód to najważniejsze narzędzie jakim dysponujemy w kontekście utrzymania zdrowej i szczupłej figury. Pozwól mu więc częściej zarządzać Twoim odżywianiem…
Fizyczne objawy głodu:
- ssanie w żołądku
- burczenie w brzuchu
- wrażenie pustki w żołądku
- lekkie mdłości
- osłabienie
- spadek poziomu energii
- problemy z koncentracją
- oszołomienie
- lekki ból głowy
- irytacja, pogorszenie nastroju
- uczucie, że musisz szybko się czymś posilić
To nie są myśli ani zachcianki – to konkretne odczucia fizyczne. Aby zyskać świadomość tych symptomów, warto zrozumieć, co je wywołuje. To kombinacja różnych czynników: stanu wypełnienia żołądka, zapotrzebowania na energię, hormonów oraz innych substancji w twoim ciele. Skupmy się tu jednak tylko na żołądku. Żołądek zbudowany jest z tkanki podobnej do tej, która tworzy mięśnie. Żołądek ściska pokarm, żeby go podzielić na mniejsze części. Następnie trawi je za pomocą enzymów i przesuwa do jelit. Gdy jest pusty, kiedy ściany zaczynają się kurczyć doświadczamy efektu burczenia w brzuchu. Niewielkie ilości kwasów trawiennych (wytwarzanych pomimo braku pokarmu w środku) wywołują mdłości lub uczucie ssania. Jednocześnie możesz doświadczyć symptomów wynikających ze spadku poziomu cukru we krwi (glukozy). Gdy ciało i mózg potrzebuje energii, zużywają przede wszystkim glukozę z krwi. Przy obniżeniu cukru we krwi odczuwasz spadek energii, koncentracji, trudno Ci podejmować decyzje. Jeśli ten stan się przedłuża, zaczyna boleć Cię głowa, możesz poczuć się słabo, mieć wrażenie oszołomienia. Niekiedy też odczuwasz wahania nastroju, irytację, złość, szybko tracisz cierpliwość, masz zły humor.
Baloniku mój malutki…
Symptomy zaczynają się delikatnie, dopiero z czasem zaczynają się nasilać, aż w końcu poczujesz, że musisz zjeść coś natychmiast. Jeżeli poczekasz jeszcze dłużej w końcu będzie Ci wszytko jedno, czym napełnisz żołądek, będziesz głodna jak wilk, i o wiele łatwiej w takim stanie się przejesz. To, co jesz i ile jesz, determinuje długość procesów trawiennych. Gdy pokarm zostanie już rozbity na porcje, Twoje ciało zaczyna zużywać energię na różne zadania, a nadmiar magazynuje (w postaci tłuszczu). Na nowy cykl trawienia jesteś gotowa dopiero, kiedy ciało wyśle Ci informację – w postaci uczucia głodu. Kiedy żołądek jest pusty – jest mniej więcej wielkości Twojej pięści. Dobrze zadawać sobie pytanie „jak bardzo jestem głodna”. Skutecznym narzędziem, jakie lubię proponować jest 10-stopniowa skala głodu i sytości. Gdzie 1 oznacza pusty żołądek (i duży głód), a 10 to bardzo wypchany żołądek (moment przejedzenia i uczucia mdłości). Możesz też wyobrazić sobie pusty i napchany balonik. Nasz żołądek jak balonik może pęknąć (jednak to mimo wszytko sporadyczne przypadki).
Dobrze choć przez kilka dni zapisywać sobie, w jakim momencie zaczynaliśmy jeść i w jakim kończyliśmy. Opisuję to szerzej w „workbooku Emocjonalnej Zajadaczki”. Po kilku dniach odkryjesz swój rytm. Kiedy czekasz z jedzeniem do momentu dużego głodu, trudno Ci będzie zastanawiać się na co masz ochotę i zjesz przysłowiowego konia z kopytami. Dobrze więc zatrzymać się i pomyśleć na co masz ochotę, kiedy twój głód się zaczyna. Kiedy zaczniemy jeść w momencie średniego natężenia głodu, nasycimy się mniejszą ilością jedzenia, będzie nam łatwiej skończyć w odpowiednim momencie, podejmiemy też bardziej świadomą decyzję, co zjeść. Nie utracimy wtedy koncentracji. Posiłek będzie przyjemniejszy. Analiza swojego głodu za pomocaą skali 1-10 jest jedną z najważniejszych lekcji, jakie przerabiamy na kursie „Wokół Jedzenia”. Planuję go niebawem powtórzyć. Już teraz możesz zapisać się na listę oczekujących > tutaj.
Rytmy Głodu
Osoby, które zapisują się do newslettera „Listy Dużej Wagi” w prezencie otrzymują ode mnie mini e-booka „Rytmy Głodu” z ważnymi informacjami (mogącymi Cię przybliżyć do jedzenia intuicyjnego). Okienko do zapisu znajdziesz na dole każdej strony