W tym poście dzielę się podstawowymi informacjami na temat różnić w rozumieniu nadmiernego jedzenia w różnych typach zaburzeń odżywiania. Odnoszę się do bulimi, napadowego objadania się i do extreme hunger w anoreksji


👉Napadowe objadanie się przebiega inaczej niż inne zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia). Nasilenie związane jest z okresami w których trudniej o umiar w jedzeniu i jest ono raczej przejściowe. Widoczna jest ogólna tendencja do przejadania się i przybierania na wadze.

🔹Często moje klientki mówią, że odkąd pamiętają jedzą więcej kiedy czują się nieszczęśliwe lub zestresowane. Jednak emocjonalne jedzenie przeradza się w napadowe raczej w średniej dorosłości (anoreksja i bulimia diagnozowana jest zazwyczaj w nastoletniości lub wczesnej dorosłości).

👉Kiedy emocjonalne jedzenie przybiera na sile – nabiera charakteru epizodów napadowego objadania się. Epizody te mają swoje fazy, to znaczy, że przeplatają się z okresami normalnego jedzenia.

🔹Z tego powodu czasem kończymy pracę z sukcesem (wypracowujemy strategie regulacji inne niż jedzenie) ale np. rok później, kiedy wydarza się coś ważnego w życiu klientki (rozpad związku, zmiana pracy, przeprowadzka itp.) i jest czegoś za dużo, coś dzieje się za mocno, za szybko to nowe sposoby regulacji mogą nie wystarczyć i wraca stary sposób radzenia sobie. To jest normalne i wtedy to ok, że potrzeba np. kilku sesji wsparciowych.

🔹Nie, praca nie poszła na marne. „Nawroty” są normalną częścią procesu. Zazwyczaj idzie nam wtedy dużo szybciej.

👉W przypadku osób z bulimią, anoreksją oczywiście też chodzi o regulacje napięcia (poprzez jedzenie lub niejedzenie) i pracujemy nad nim, ale praca nad zwyczajami żywieniowymi wymaga jeszcze większej uwagi.

👉Zwyczaje żywieniowe przy bulimii opierają się zazwyczaj na rygorystycznej diecie, które są przerywane okresami napadowego objadania się. Nie ma tu tak nasilonej tendencji do zajadania emocji jak w napadowym objadaniu się, działa reakcja na głód, nieprzewidywalność w jedzeniu (emocjonalne jedzenie pojawia się raczej wtórnie?).

👉Warto też pamiętać, że w związku z niedożywieniem przy anoreksji – kiedy pojawia się ogromna chęć na jedzenie (tzw. extreem hunger) tak naprawdę nie mamy do czynienia z napadowym, kompulsywnym jedzeniem w rozumieniu diagnostycznym. Ten głód jest ważnym etapem w leczeniu i nie rozpatrujemy go pod kątem emocjonalnym ale biologicznym.

Inspiracja C.G Fairburn