Wiesz co może być większym problemem dla zdrowia od:

  • otyłości,

  • palenia papierosów,

  • spożywania alkoholu,

  • mieszkania w zanieczyszczonym środowisku (smog)

???

uwaga uwaga….

społeczna izolacja, brak bliskości fizycznej, samotność, poczucie braku łączności z innymi ludźmi?*

Prawidłowo rozwinięte więzi społeczne redukują aż o połowę ryzyko przedwczesnej śmierci.

Wybieramy często pracę, rozwój intelektualny albo obowiązki domowe a relacje są tak bardzo ważne! Potrzebujemy się nawzajem…

Oprócz wpływu na długość naszego życia, dobre relacje z ludźmi przekładają się na wiele innych aspektów naszego funkcjonowania.

  • Jeśli czujemy się odłączeni od ludzi, nie mamy więzi – jesteśmy bardziej narażeni na depresję, osłabienie funkcji poznawczych i otępienie.

  • Izolacja społeczna i samotność negatywnie wpływa na ciśnienie krwi, występowanie stanów zapalnych, i generalnie na funkcjonowanie układu odpornościowego.

  • Częściej też sięgamy po jedzenie, używki. W jednym z wcześniejszych postów podzieliłam się cytatem „Przeciwieństwem uzależnienia nie jest trzeźwość. Przeciwieństwem jest więź” (Johana Hari) i to jest bardzo ważny przekaz.

Możemy wciąż skupiać się na zdrowiu licząc, że da je nam np. odchudzanie („byle jak najszybciej do prawidłowego BMI”) …ale jeśli ta „walka” powoduje osłabienie naszych relacji (a często konsekwencją diet jest wycofanie się z życia towarzyskiego – unikamy „pokus” jedzeniowych, potem unikamy ludzi bo jo-jo i wstyd) to nie jest to zdrowe…

Może by tak wkładać tyle samo energii w kontakt z ludźmi i dobre życie towarzyskie co w obszar zdrowia fizycznego, dietę, ruch itp.?

Jeśli brakuje ci ludzi, rozmów, spotkania, kontaktu i twoim towarzyszem jest coraz częściej jedzenie zapraszam Cię bardzo do kameralnej grupki online związanej z jedzeniem emocjonalnym. Co 2 tygodnie będziemy spotykać się w wirtualnym kręgu, by oglądać swój związek emocji z jedzeniem. Bazą merytoryczną będzie mój kurs „Uwolnij się od emocjonalnego jedzenia” do jakiego otrzymasz dostęp. Ilość miejsc ograniczona. Grupa przyjmie jeszcze tylko 5 osób 🙂 Kup bilet i widzimy się 11.02 o 18:00 Szczegóły na stronie mojego kursu

*Badanie„The Potential Public Health Relevance of Social Isolation and Loneliness: Prevalence, Epidemiology, and Risk Factors” zrealizowanego przez dr Julianne Holt-Lunstad – opublikowany w piśmie „Public Policy & Aging Report” (Oxford Academic) w styczniu 2018 r.