Co sprawia, że czujemy się zdrowi i szczęśliwi idąc przez życie?
Pieniądze, dobra praca, popularność?
„The Harvard Study of Adult Development” to jedno z najdłużej trwających badań rozwoju dorosłych w historii psychologii. Rozpoczęte w 1938 roku jako „Harvard Study of Healthy Aging”dotyczyło mężczyzn a potem rozszerzono je. To mocne kilkadziesiąt lat wniosków!
Przez 75 lat śledzono losy 724 mężczyzn, rok po roku pytając ich o pracę i rodzinę – nie wiedząc oczywiście, jak dalej potoczy się ich życie.
Około 60 z 724 osób biorących w badaniu udział wciąż żyje, większość ma ponad 90 lat.
Aktualnie rozpoczęto badnia ponad 2000 dzieci tych ludzi. Czwartym kierownikiem tego długoterminowego, wyjątkowego projektu jest Robert Waldinger.
Początek tego badania wiele lat temu to były rozmowy z nastolatkami i ich rodzicami, z biegiem czasu Ci nastolatkowie stawali się mężczyznami, podejmowali różne zawody i różnie potoczyły się ich losy. Niektórzy pięli się po drabinie kariery, inni popadali w alkoholizm, biedę, u kilku objawiła się schizofrenia a jeden został prezydentem Stanów Zjednoczonych .
Co dwa lata przeprowadzana jest aktualizacja ich losów telefonicznie lub osobiście. Aktualizowany jest także poprzez badania ich stan zdrowia (badania krwi, skany mózgu, jest kontakt z ich lekarzami). 10 lat temu do wywiadów dołączyły też ich żony.
Jakie lekcje płyną z dziesiątek tysięcy stron z informacjami, które zebrano na temat ich żyć? Lekcje te nie dotyczą bogactwa, sławy ani coraz cięższej pracy. Najprostszy przekaz, jaki wyłania się z tych 75 lat badań to:
To, że jestesmy zdrowi i czujemy się szczęśliwi związane jest z dobrymi relacjami jakie mamy w życiu.
Trzy bardzo ważne rzeczy na temat relacji z innymi ludźmi
Trzy bardzo ważne rzeczy na temat relacji z innymi ludźmi z tego badania
Kontakt z innymi jest bardzo pożyteczny, a samotność zabija. Okazuje się, że ludzie, którzy są mocniej przywiązani do rodziny, znajomych czy wspólnot są szczęśliwsi, zdrowsi i żyją dłużej od tych, którzy nie są tak przywiązani.
Nie liczy się tylko liczba znajomych, przyjaciół czy wierność w związku, ale przede wszystkim jakość bliskich relacji. Życie w cieniu jakiegoś konfliktu bardzo źle wpływa na nasze zdrowie. Małżeństwa, w których często dochodzi do kłótni, okazują się dla stanu zdrowia gorsze niż rozwód. Uwaga! Udane związki nie muszą być bez przerwy idealne.
Udane związki nie chronią tylko naszych ciał, ale też umysły. Okazało się, że poczucie bezpieczeństwa w związku po osiemdziesiątce działa protekcyjnie, jeśli ludzie wiedzą, że mogą zawsze liczyć na swoją drugą połowę, ich pamięć i wspomnienia są wyraźniejsze przez dłuższy czas. Odwrotnie jest jeśli czują, że mogą liczyć jedynie na siebie – wtedy doświadczają szybszego zaniku pamięci.
Więcej w wystąpieniu aktualnego opiekuna badań poniżej: