„Rzucenie heroiny jest całkiem proste”

Jedna z badaczek zachowań żywieniowych Tracy Mann wiele lat temu przeprowadzała badanie na kobietach, które nadużywały substancji psychotropowych. Jedna z nich powiedziała jej szczerze, że rzucenie heroiny jest całkiem proste – zrobiła to już pięć razy. Zgodnie z takim rozumowaniem odchudzanie jest także proste. Wiele osób odchudzających się traci te same pięć czy więcej kilogramów wielokrotnie. Można by się zastanowić czy gdybyśmy straciły na raz wszystkie kilogramy, jakie udało się nam zgubić w ciągu całego życia,  to nie zniknęłabyśmy z powierzchni Ziemi 🙂 Tracenie na wadze, odzyskiwanie części zgubionych kilogramów i przechodzenie na kolejną dietę jest typowym, powszechnym zjawiskiem. W końcu wiele z nas jest zanurzone w kulturze odchudzania. Popularna nazwa wspomnianego zjawiska to efekt jo-jo, a oficjalny termin to wahania wagi. U osób odchudzających się „jo-jo” to stary znajomy. W badaniu przeprowadzonym na ponad 45 000 pielęgniarek okazało się, że 80% z nich było na diecie przynajmniej raz w ciągu czterech poprzedzających badanie lat, a przynajmniej połowa z tych 80% była w tym okresie na diecie więcej niż raz. 25% z odchudzających się uczestniczek straciło ponad pięć kg wagi przynajmniej trzy razy w tym okresie. Ile razy mnie „dopadło” jo-jo od 17 roku życia, kiedy pierwszy raz świadomie i „skutecznie” się odchudzałam? Nie wiem czy chcę to liczyć…

Czy wahania wagi mają wpływ na zdrowie?

Nie ma zgodności w społeczności medycznej, czy wahania wagi są niezdrowe. Naukowcy nie są w stanie konkretnie uzgodnić, czym są z definicji wahania wagi. Ile kilogramów trzeba stracić i ile odzyskać? W jakich ramach czasowych musi dojść do takich zmian? Ile razy trzeba stracić i zyskać kilogramy, aby można było to określić jako wahanie wagi? Sytuację tę komplikuje fakt, że w przypadku wielu chorób utrata wagi w miarę rozwoju niektórych schorzeń jest powszechne, a naukowcy nie zawsze wiedzą, czy osoby badane tracą na wadze wskutek zamierzonej diety, czy też z powodu choroby.
Niektóre badania wskazują, że wahania wagi (przy zamierzonej utracie kilogramów) nie mają konsekwencji zdrowotnych, a kilka sugeruje wręcz, że są one korzystne. To tez powszechne przekonanie – odchudzamy się przeciez często dla zdrowia, ale większość dowodów naukowych sugeruje, że wiążą się ze zwiększonym ryzykiem chorób i zgonu. Badania te dowodzą, że lepiej jest utrzymywać stabilną nadwagę, niż, mając nadwagę, najpierw schudnąć, a potem przytyć. W jednym z tych badań na przykład naukowcy dokonywali pomiarów wagi uczestników (mężczyzn) cztery razy w ciągu piętnastu lat, a następnie kategoryzowali ich zgodnie z tym, czy kwalifikowali się oni do grupy dotkniętej wahaniami wagi, czy też nie. Następnie przeanalizowano, kto przeżył kolejne piętnaście lat, a kto w tym czasie zmarł. Stwierdzono, że w przypadku mężczyźn dotkniętych wahaniami wagi istniało większe prawdopodobieństwo śmierci w tym okresie niż mężczyźn nieotyłych, przy czym mężczyźni, którzy zachowali nadwagę cały ten okres, żyli równie długo jak szczuplejsi uczestnicy. Ponadto wyniki badania nie wskazują na to, żeby mężczyźni dotknięci wahaniami wagi angażowali się w inne niezdrowe czynności, które mogłyby zwiększyć prawdopodobieństwo ich zgonu.

Nigdy więcej odchudzania?

Czy tym wpisem, chcę Cię zniechęcić do odchudzania? Nie zupełnie. Chcę Cię zniechęcić do szybkich diet, które nakręcają huśtawki na wadze. Do wyścigu, rywalizacji na „skuteczniejsze” ochudzanie w rozumieniu im szybciej tym lepiej. Jeśli masz nadwagę/otyłość zaplanuj odchudzanie na dłuższy okres czasu, skorzystaj z wsparcia. Odchudzanie to wysiłek i dla ciała i dla psychiki (osoby będące na diecie mają więcej kortyzolu w organiźmie i choć część kobiet powie – ja czuję się świetnie, mam energie, dobry nastrój – to nie dotyczy to całego procesu, a tylko jego części. Jeśli nie masz nadwagi ale denerwuje cię fałdka na brzuchu, lub tęsknisz za figurą jaka miałaś x lat temu, weź pod uwagę powyższe informacje. Zamiast dążyć do najniższego przedziału Twojej normy wagowej narażając się na naprzemienne gubienie i odzyskiwanie wspomnianych na początku 5 kg…może po prostu postaw na jakość posiłków, ruch i zadowolenie z tego, że jesteś w normie wagowej bez  problemów zdrowotnych?

O odchudzaniu, naszych celach i motywacji chchętnie rozmawiam z kobietami przy kawie – na żywo. Jeśli jesteś z Wrocławia zapraszam Cię na psychodietetyczny krąg! Najbliższe spotkanie 23 lutego! Dołączysz? Informacje tutaj–> klik.