Jakim typem jesteś pod kątem jedzenia?
W książce „Jem intuicyjne” autorki Evelyn Tribole i Elyse Resch jeden rozdział poświęcają opisom stylów jedzenia wg swoich obserwacji i badań. Zanim przejdę do wstępnej charakterystyki stylu intuicyjnego opiszę (w dużym skrócie ) pozostałe typy:
- Typ pedantyczny – motywacją do takiego jedzenia jest zdrowie i szczupła figura. Wydaje się, że to doskonałe podejście, jednak dość łatwo tu o zadręczanie się każdym „niezdrowym” kęsem i zastanawianiem się jak on wpłynie na ciało. To tylko pozorne skupienie na zdrowiu i sylwetce. Brak tu balansu, radości z jedzenia.
- Typ podświadomy – powodem takiego jedzenia jest chęć jednoczesnego wykonywania innej czynności. Osoby z tym stylem jedzenia czesto nieuświadamiają sobie, że jedzą, główie tego – ile. Moment zakończenia (pusty talerz, czy opakowanie) nie raz jest zaskoczeniem. To jedzenie na autopilocie.
W tym typie wyróżnia się podtypy:
- typ podświadomy chaotyczny (życie w pośpiechu). Motywacją jest presja, to takie szybkie „wrzucanie czegoś na ząb”.
- typ podświadomy łakomy (motywacją jest sama świadomość jedzenia w otoczeniu.) Osoby z tym stylem są wrażliwe na sam widok jedzenia dlatego w sytuacji jego dostępności trudno im go ignorować)
- typ podświadomy oszczędny (powodem jedzenia jest „okazja”). Takie osoby chcą uzyskać jak najwięcej jedzenia, jak najmniejszym kosztem. Stąd lubia „szwedzkie stoły”, miejsca z poczęstunkiem, darmowe jedzenie.)
- typ podświadomy nerwowy (powodem sięgania po jedzenie są „trudne” emocje). Chęć jedzenia uruchamia stres, nieprzyjemne uczucia, szczególnie w samotności).
3. Typ profesjonalny (powodem tego podejścia jest uczucie, że jest się za grubym). Osoby takie gotowe są wypróbować każdą nowa dietę, są zazwyczaj zorientowane ile kcal i tłuszczu ma dany produkt.
4. Typ intuicyjny (powodem jedzenia jest sygnał z ciała – głód biologiczny). Osoba taka je bez poczucia winy i moralnych dylematów. Respektuje uczucie głodu i sytości. Doświadcza przyjemności jedzenia.
Aby sprawdzić czy jesteś typem intuicyjnym przejrzyj poniższy test (oparty na badaniach Tracy Tylka, na temat typu intuicyjnego). Sprawdzisz dzięki niemu także, to nad którymi obszarami warto popracować.
TEST: CZY JESTES TYPEM INTUICYJNYM?
Instrukcja. Poniższe stwierdzenia podzielono według trzech głównych cech charakterystycznych dla typu intuicyjnego. Na każde stwierdzenie odpowiedz „TAK” lub „NIE”, zgodnie z stanem faktycznym. Jeśli nie jesteś pewna, zaznacz tak jak pasowało by to do Ciebie najczęściej.
BEZWARUNKOWE POZWOLENIE NA JEDZENIE (TAK CZY NIE?)
- Staram się unikać potraw o dużej zawartości tłuszczów, węglowodanów lub kalorii
- Jeśli mam ochotę na konkretna potrawę, nie pozwalam sobie na jej zjedzenie
- Postępuję zgodnie z zasadami diety, mówiącymi mi, co, kiedy i/lub jak jeść
- Jestem zła na siebie za zjedzenie czegoś niezdrowego
- Mam zakazane potrawy, na których jedzenie sobie nie pozwalam
JEDZENIE Z POWODÓW EMOCJONALNYCH A NIE FIZYCZNYCH (TAK CZY NIE?)
- Jem, gdy odczuwam emocje (niepokój, smutek, depresja), nawet gdy fizycznie nie jestem głodna
- Jem, gdy się nudzę, nawet, gdy fizycznie nie jestem głodna
- Nie potrafię przestac jeść, kiedy czuję się syta (nie przejedzona)
- Jem, gdy jestem samotna, nawet gdy fizycznie nie jestem głodna
- Jem, żeby uspokoić negatywne emocje
- Jem, gdy jestem spięta, nawet gdy fizycznie nie jestem głodna
ZAUFANIE DO WEWNĘTRZYNYCH OZNAK GŁODU I SYTOŚCI (TAK CZY NIE?)
- Nie potrafię określić, kiedy jestem nieco najedzona
- Nie potrafię określić, kiedy jestem nieco głodna
- Nie ufam swojemu ciału w kwestii tego, kiedy jeść
- Nie ufam swojemu ciału w kwestii tego, co jeść
- Nie ufam swojemu ciału w kwestii tego, ile jeść
- Jedząc, nie jestem w stanie stwierdzić, kiedy zaczynam być najedzony
Wyniki: Każde „TAK” wskazuje obszar, nad którym prawdopodobnie potrzebujesz popracować. Dział, w którym masz najwięcej odpowiedzi „TAK” wskazuje obszar wymagający uwagi w pierwszej kolejności.
Workbooka o Jedzeniu Intuicyjnym zakupisz tutaj<klik