Dieta jest łatwiejsza od jedzenia intuicyjnego.

Na diecie wszystko jest jasne. Wiesz co można, a czego nie wolno. Na diecie nie musisz się zastanawiać, pytać siebie „ile mi wystarczy”, albo „zjeść teraz czy poczekać”. Masz rozpiskę, więc wiesz ile gram ryżu będzie odpowiednie i ile plasterków chudej szynki przysługuje Ci na kolację. Ktoś to za Ciebie wyliczył, ufff. Po co wsłuchiwać się w ciało. Co to w ogóle znaczy? Na diecie wszystko jest proste, przejrzyste. Stosujesz się do zaleceń – tracisz kilogramy. Nie udaje Ci się? No cóż… jesteś złym użytkownikiem diety.* Przecież nic wiecej nie potrzezbowałaś_eś tylko trzymać się planu. Próbuj aż Ci się uda. Nawet jeśli będzie to trwać do końca życia. Wygrasz życie!

Jedzenie intuicyjne to same niejasności i odpowiedzi typu „to zależy”

W jedzeniu intuicyjnym jest tyle pytań, niejasności. Jak to wszystko można jeść. Zgroza. No przecież będziesz jeść cały czas słodycze i inne niezdrowe produkty. Cukrzyca gwarantowana. Kaśka tak właśnie jadła co sobie chce i przytyła 20 kg! Zaufać ciału? Zaufać sobie? Bzdury. Co? Łagodności do siebie – przecież to tyłko ładna nazwa na lenistwo, wymówka dla tych co sobie odpuścili.*
* To ironia 😉

Przykro mi – brak dokładnej instrukcji

Zgadzam się, że jedzenie intuicyjne jest mniej jasne niż dieta. Tu nie ma dokładnej instrukcji obsługi. Testujesz, wsłuchujesz się w sygnały ciała, odzielasz co jest głodem a co ochotą, osłabiasz zachcianki, jedzenie powszednieje a twoje podejście do ciała staje się bardziej neutralne.
To zmiana mentalności – więc to proces i może przebiegać różnie. Sporo zależy od tego jak długo byłaś na dietach na ile Twoja relacja z jedzeniem jest zaburzona, jak bardzo sobie ufasz lub nie ufasz. To nie będzie podejście dla każdego… i nie musi! 🙂 

Drogi krytyku – poczekaj

Zanim staniesz się krytykiem tego podejścia- wiesz, że to program krążący wokół 10 tematów w którym zdobywasz konkretne umiejętności, jest oparty na badaniach. Z powodzeniem wspiera w normalizowaniu zachowań żywieniowych od ponad 30 lat ale swoją popularność w Europie zdobywa od kilku lat.
Na tym blogu znajdziesz sporo artykułów wyjaśniających podstawy (zakładka Strefa wiedzy – jedzenie intuicyjne)
.