Uważność w jedzeniu

Czym jest świadome (uważne) jedzenie? To coraz częściej spotykane hasło. Według Center for Mindful Eating (Centrum Świadomego Jedzenia) w uważnej obecności podczas jedzenia zawiera się:

  • Świadomość tego, że szanując naszą wewnętrzną mądrość, możemy poprzez przygotowywanie i spożywanie posiłków zyskiwać szanse na pozytywne doświadczenia żywieniowe;
  • wybór żywności, która sprawia Tobie przyjemność, jak i stanowi pokarm dla Twojego ciała, przy wykorzystaniu wszystkich zmysłów do badania, degustacji i smakowania;
  • przyjęcie reakcji na pokarm (pozytywnych, neutralnych lub negatywnych) bez ich oceny;
  • nauka rozpoznawania głodu fizycznego i sygnalów w celu podjęcia decyzji o rozpoczęciu bądź zaprzestaniu jedzenia (CME, 2006)

Czy Jedzenie intuicyjne a świadome to w takim razie to samo?

Jedzenie świadome zawiera się w idei jedzenie intuicyjnego (IE). IE obejmuje jednak szerzej rozumianą filozofię, zajmująca się kwestiami zniekształceń poznawczych i jedzenia emocjonalnego. Jedzenie intuicyjne postrzega zadowolenie jako centralny aspekt żywienia, zajmuje się aktywnościa fizyczną i ruchem nakierowanym na dobre samopoczucie, odrzuca tzw. mentalność dietetyczną, nakazująca postrzegać wszystko w kontekście odchudzania, korzysta z danych dotyczących wartości odżywczych bez osądu, a także każe szanować swe ciało bez względu na to, jakie mamy odczucia na temat jego wyglądu. Jedzenie intuicyjne jest procesem dynamicznym – zestrajającym umysł, ciało i pokarm. Zarówno świadome jedzenie, jak i jedzenie intuicyjne mogą ułatwić normalne odżywianie tym osobom, które zmagają się z problemami dietetycznymi.

Na co dzień zdarza nam się ignorować intuicję, a praktykujemy raczej odwrotność uważności. Spróbuj do swojego odżywiania wprowadzić więcej jednego i drugiego :). Polecam Ci zrobić poniższe ćwiczenie.

Smak uważności

Do tego ćwiczenia nalezy się przygotować. Zaplanuj posiłek dziś lub jutro. Zaplanuj na niego więcej czasu niż zazwyczaj. Zadbaj o spokój. I przystąp do ćwiczenia. Przyjrzyj się temu, co masz na talerzu. Zauważ, jak ta potrawa wygląda, zastanów się, skąd pochodzą składniki. Zbliżając je do ust skup się na zapachach, a potem na samym smaku, temperaturze, konsystencji. Bądź świadomą i uważną uczestniczką tej konkretnej sytuacji. Postaraj się nie odbiegać myślami do planów, nie rozpamiętuj minionych wydarzeń – to wszystko oddala Cię od doświadczenia, jakim jest jedzenie. Po prostu doświadczaj tu i teraz :). Może być Ci trudno tak jesć za każdym razem, ale wprowadź chociaż raz w tygodniu taki styl jedzenia. Praktyka ta prowadzi do wydzielania enzymów, które przygotują Twój żołądek do lepszego trawienia. Korzyścią będzie większa świadomość jedzenia, poczucie większej lekkości, mniejszej senności, zdrowszy metabolizm (pośpiech, myślenie o zmartwieniach w czasie posiłku, kłótnie – wszystko to utrudnia trawienie). Zorientujesz też się, kiedy jesteś syta.

Ćwiczenie: „Znasz smak rodzynki?”
Pierwszą medytację, jaką proponuje Jon Kabat-Zinn pacjentom swojej kliniki Redukcji Stresu (opartej na programie mindfullness) jest smakowanie dwóch rodzynek. Na zjedzenie pierwszej proponuje poświęcić 20 minut – wcześniej należy zbadać jej zapach, ciężar. Z drugą rodzynką postępujemy podobnie, w czasie jaki uznamy za stosowny. Spróbujesz?

Część tekstu pochodzi z wstępu do “Jem intuicyjnie” (Evelyn Tribole, Elyse Resch)

O jedzeniu intuicyjnym nieco więcej> tu.