PSYCHODIETETYKA

CZYM JEST PSYCHODIETETYKA?

Najprościej można określić psychodietetykę jako dziedzinę wiedzy zajmującą się psychologicznymi aspektami odżywiania się człowieka. Jednak trzeba przyznać, że jest to bardziej złożone.

Jedzenie stało się sposobem na zaspokajanie olbrzymiej ilości potrzeb psychospołecznych. Gdyby było wyłącznie „paliwem”, które zaspokaja tylko biologiczne potrzeby organizmu, odchudzanie, czy leczenie zaburzeń odżywiania nie byłoby tak skomplikowane… Niestety odczuwanie głodu i sytości nie jest regulowane jedynie mechanizmem fizjologicznym. To co wpływa na nasze apetyty, jest związane nie tylko z psychologią, ale też z genetyką, z socjologią, medycyną, a nawet z historią.

Połączenie wiedzy z tak wielu dziedzin może być kluczowe w przeciwdziałaniu problemu otyłości i chorób dietozależnych z którym boryka się coraz więcej społeczeństw. Kwestie psychologiczne są w dalszym ciągu zbyt często pomijane.

Większość osób wie jakie jedzenie jest niezdrowe i tuczące. Wiedza o zdrowym odżywianiu jest szeroko dostępna – jednak to nie poprawia sytuacji. Nauczyliśmy się słuchać tego co mówi przemysł odchudzający i różni często sprzeczni ze sobą „specjaliści”, a zatraciliśmy umiejętność słuchania tego co mówi do nas nasz własny organizm. Psychodietetyka pomaga wrócić do jedzenia intuicyjnego oraz zrozumieć jak wiele potrzeb przenosimy na relacje z jedzeniem.

KONSULTACJE PSCYHODIETETYCZNE to spotkania, podczas których będziesz stopniowo zmieniać podejście do odżywiania oraz rozwijać swoje kompetencje (wiedzę, umiejętności i postawy) w zakresie nowego, zdrowego stylu życia. Celem konsultacji jest szersze zrozumienie swoich wyborów, odkrycie blokad mentalnych uniemożliwiających zmianę wagi oraz wzbudzenie motywacji do zmiany. Otrzymasz moje wsparcie w tym procesie.

Na konsultacjach najczęściej pracuję z osobami, które

 • zajadają emocje (stres, niepewność, smutek, niepokój itp.)
 • przeżywają kryzys – spadek energii, motywacji w zmaganiach z kilogramami
 • jedzą kompulsywnie lub mają silny nawyk objadania się – jedzenioholizm
 • chcą pokonać niepokój związany z wagą, figurą, apetytem, konkretnym jedzeniem
 • chcą wprowadzić więcej uważności w jedzeniu i potrzebują motywacji lub informacji od czego zacząć
 • chcą przekierować energię na pozostałe obszary życia (zaniedbane przez nadmierne zaabsorbowanie figurą)
 • potrzebują nauczyć się słuchać na nowo sygnałów z ciała (np. głodu i sytości) i chcą jeść intuicyjne
 • pragną zrozumieć dlaczego jedzenie i kontrola wagi odgrywa tak ważną rolę w ich życiu
 • szukają wsparcia przed rozpoczęciem, w trakcie lub po kuracji odchudzającej
 • pragną odzyskać “normalne” życie, które nie kreci się tylko wokół jedzenia i odchudzania
 • pragną znaleść sposób na życie bez diet 🙂

Cena za 50-cio minutowe spotkanie to 120 zl (gabinet na ul. Tęczowej.)

Możliwa praca on-line. Więcej tu>Oferta

Jeśli nie jesteś pewna/y czy problem z jedzeniem z jakim się borykasz nadaje się na sesje psychodietetyczne – napisz do mnie. Opisz w skrócie sytuację. Na pewno odpiszę:

Wysyłając wiadomość akceptujesz politykę prywatności.

Po psychodietetyczne treści zapraszam Cię na moją grupę na facebooku „Sprawy Dużej Wagi – Psychodietetyka dla kobiet”, gdzie poruszamy kwestie związane z psychologią odżywiania i akceptacją siebie. Kliknij TUTAJ i dołącz do społeczności kobiet chcących wróci do równoWAGI!