W półowie października ruszył mój kurs on-line „Wokól Jedzenia”, którego celem było odzyskanie spokoju w temacie jedzenia. „Od jedzenia chaotycznego, zabierającego Ci energię, do jedzenia dającego zadowolenie, spokój i równowagę”. Raz w tygodniu wysyłałam uczestnikom maila z tzw. kluczem/regułą i jej omówieniem. Kolejna edycja planowana jest na początek 2019 roku i już teraz możesz zapisać się na listę oczekujących. Jeszcze nie jestes pewna czy warto? Rozumiem…przeczytaj ocenę uczestniczek na podstawie ankiet wypełnionych po kursie.

Dziś chciałam się podzielić wnioskiami z pierwszej edycji kursu. Liczę, że będzie to dla Ciebie ważne, szczególnie, jeśli brałaś udział w pierwszej edycji, ale również,  jeśli zechcesz wziąć udzaił w wersji kolejnej – poszerzonej i ulepszonej.

Jak to bywa z pierwszymi edycjami, często są produktami eksperymantalnymi (tzw.beta). Wiele osób wypuszczających swoje projekty odchodzi od długiego udoskonalania ich, tylko pokazuje światu wersję wystarczająco dobrą. Ustala niższą, okazyjną cenę, lub udostępnia ją bezpłatnie. Dzięki temu w kolejnej edycji, łatwiej, o pewność, że produkt spełni oczekiwania. Ja postanowiłam udostępnić kurs bez żadnej opłaty. Wspomniałam w ofercie, że wazna po tej edycji jest dla mnie rzetelna informacja zwrotna.

Ilość uczestników: na kurs ostatecznie zapisało się 50 osób (dokładnie 48 kobiet i 2 mężczyzn). Kilka osób chciało dołączyć w trakcie trwania kursu, jednak nie zdecydowałam się na to. (Osoby te zapraszam serdecznie teraz!)

Ile osób rzeczywiście brało udział? Około połowa. 26 osób otwierało wiadomości mailowe ode mnie (reszta nie zapoznała się z treścią kursu, być może kiedyś jeszcze to zrobi i da mi znac co o nim sądzi ;))  i podobna ilość dołączyła do zamkniętej grupy na FB (20 osób, kilka osób pracowało niezależnie od grupy). Ideą grupy było wzajemne motywowanie się czy dyskutowanie o danym kluczu, umieszczałam tam dodatkowe informacje (100% osób wypełniających ankietę i biorących udział w grupie uznało ją, oraz moje dodatkowe informacje za przydatne)

Czy kurs był wartościowy: 100% ankiet wskazywało odpowiedź: TAK

Poziom satysfakcji w skali 1-5: 33,3 na 5 🙂 a 66,7% wskazało na 4. Nikt nie wskazał niższej oceny! Jak na pierwszą edycję to świetna ocena, choć oczywiście będę starać się by kolejna edycja był dużo lepsza:)

Tempo pracy (1 klucz na tydzień): 83,3% uznało, że taki system i tempo było odpowiednie, natomiast 16,7% mogło by pracować szybciej. Pozostawię aktualne tempo pracy, ponieważ dla zdecydowanej większości ankietowanych kobiet tak było w sam raz a i ja uważam, że spokojniejsza praca daje lepsze rezultaty.

Instrukcje do pracy własnej: 84,4% wiedziało jak pracować z kluczem w danym tygodniu, 15,6 % potrzebowało by dodatkowego wyjaśnienia. Dlatego postanowiłam w nowej edycji dołączyć coś na wzór „zeszytu ćwiczeń” do każdego klucza, aby nikt nie miał watpliwości.

Strona wizualna materiałów w skali 1-5: większość bo 66,7 oceniła materiały na 5 :), 16,7% na 4 i 16,7 na 3.

Mailowa forma kursu: 50% osób odpowiedziało, że w kolejne edycji warto zastanowić się nad dodatkowymi nagraniami video, 33,3% nie chce filmików, a 16,7% taka forme by preferowało.

Zauważalne zmiany w ciele: celem kursu nie było ściganie się w tym kto więcej schudnie. Nie kładłam na to nacisku. Wszelkie zmiany fizyczne miały odbyć się „przy okazji”, ale oczywiście chciałam to sprawdzić.  Ankieta w tej opcji miała formę pytania otwartego, nieobowiązkowego. Osoby, które odpowiedziały na to pytanie podawały średnio – 3 kg (najmniej -1 kg, najwięcej -5), nikt nie wspominał o zmianach + x kg. Wiem, że kazdy kilogram w doł cieszy moje klientki, ale kiedy znika nie w wyniku restrykcji, dużego wysiłku, a w wyniku wsłuchiwania się w ciało, mimochodem to jest podwójna radość!

Zauważalne zmiany psychiczne: Tu również nie każdy odpowiedział ponieważ pytanie było nieobowiązkowe i w formie otwartej. Natomiast te odpowiedzi, które otrzymałam – utwierdziły mnie w przekonaniu, że cel kursu (powrót do równoWAGI) został osiągnięty! Tylko jedna osoba uznała, że na odczucie zmiany w tym obszarze potrzebuje więcej czasu niż 5 tygodni. Przykładowe odpowiedzi:

  • „Spojrzałam na kwestie jedzenia w swieży sposób. W ciagu paru tygodni zmieniłam nastawienie, wrzucilam na luz, przestałam odczuwać potrzebę nieustannej kontroli tego co i jak jem- uwierzyłam w moc swojego organizmu”
  • Odczułam większy spokoj”
  • ” Bardziej skupiłam się na sobie, na tym co jest jedzeniem, a co niejedzeniem. Przyjrzałam się emocjom związanym z przejedzeniem, sytości i głodu. Dzięki temu zwolniłam spiralę w jakiej jestem, mam nadzieję, że ruszę do przodu”.
To co szczególnie podobało się uczestniczkom wg ankiety to:
  • dodatkowe posty uzupelniajace klucze
  • możliwość obserwowanie postepów innych osób,
  • grupa, dzięki której nie czułam sie w tym sama,
  • wsparcie,
  • dialog,
  • wymiana doświadczeń
  • skupienie calego kursu na tym by być dla siebie dobrą (to moje ulubione! <3)
Jakie planuję zmiany w kolejne edycji?
1. Już wiem, że kolejny kurs będzie tylko dla kobiet. Nie mam feedbacku od żadnego z panów… A, że łatwiej mi jednak zwracać się tylko do pań niż każdorazowo uważać na gramatykę (czy chciał/chciałabyś itp. :)) to tak zdecydowałam. Owszem prezentowane „klucze” związane z odżywianiem są uniwersalne, ale skoro na codzień pracuję z kobietami i z nimi mam bezpośredni kontakt (np. na grupie facebookowej: Sprawy Dużej Wagi) to tak będzie autentyczniej.
2. W ankiecie nie otrzymałam uwag mówiących o rozczarowaniu, czy propozycji poważnych zmian. W opcji co mogłabym zrobić lepiej wskazano jednynie propozycje wprowadzenia elementów zabawowych jak jakis quiz. I to jest super pomysł, i na pewno kolejną edycję uzupełnię o humor.
3. Dołącze mini zeszyt ćwiczeń do każdego klucza
4. Rozważę opcję filmików lub lajwów w grupie ale jako dopełnienie, nie glówną formę przekazywania wiedzy.
Czytanie trwa krócej 🙂 a ja osobiście nie jestem fanką „gadających głów”.
5.Planuję też przedłużyć kurs z 5 tygodni na 8 (choć jak widać 5 może wystarczyć żeby odczuć różnicę, ale zawsze warto utwalić zmiany, a osoby, które pracują ciut wolniej nie będą mieć poczucia, że to zbyt krótki czas.)
6. Kurs będzie płatny. Jeśli nie załapałaś się na opcję darmową, nie martw się cena będzie dostępna i jej koszt nie przekroczy ceny jednej konsultacji psychodietetycznej.
Informuję, że niezobowiązująco zapisać się możesz już teraz, Niedługo prześlę wszystkim osobom z listy ofertę uzupełnioną o termin rozpoczęcia oraz cenę. Lista zainteresowanych tu: KLIK